Ordinační hodiny
Kontakty
Služby
pozadí
  Zchovn stomatologie Pedostomatologie Protetick stontologie Stomatochirurgie, parodontologie, ortodoncie Dentln hygiena  
 

Stomatochirurgie, parodontologie, ortodoncie

Spolupracujeme s odborníky pro daný obor.

Paradentóza

V podstatě paradentóza je dosti závažné a zánětlivé onemocnění, které postihuje především nejen dásně, ale i celkový závěsný zubní aparát. Odborně se tomuto onemocnění říká parodontitida. Je to nejběžnější a nejčastější onemocnění, kterým trpí lidé. V současné době paradentózou onemocní zhruba devadesát procent lidí. Největší skupinu právě tvoří mladí lidé ve věku třicet a více let, kteří jsou postiženy určitým stupněm paradentózy. Zatímco u mnohem mladších lidí se projevují už první příznaky onemocnění dásní. Pokud se však příznaky neléčí, mohou vyústit až k závaznějším potížím anebo dokonce k onemocnění paradentózy. Kdežto starší lidé trpí obvykle postižením zubního lůžka v důsledku poruchy kosti. Paradentóza se samozřejmě nevyhýbá ani kuřákům. Právě u nich je tento stav mnohem častější.

Příznaky paradentózy

První příznakem paradentózy je obvykle zarudnutí dásní či otok, který samozřejmě při čištění začne krvácet. Dále se objevuje opakované krvácení z dásní, tmavočervené zbarvení, nepříjemný zápach z úst, obnažování krčků. Zejména se mění sklon zubů a tvoří se nový zubní kámen či zubní povlak daleko ve větší míře. Samozřejmě časem se tyto potíže zhoršují. Při konzumaci jakéhokoliv jídla jsou zuby citlivější a mohou dokonce nepříjemně bolet. Občas se stává, že v okolí zubního krčku vznikne hnisavý vřed neboli absces, který vydává nelibý zápach.

Příčiny paradentózy

Toto chronické onemocnění může vzniknout v důsledku špatné ústní hygieny, poruchy zažívacího traktu, nesprávné skladby jídelníčku, nadměrné konzumace alkoholu, kouření, dlouhodobě neléčeného zubního kazu, neodstraněného zubního kamene či stresu. Paradentóza se může klidně vyskytnout, pokud lidé trpí nějakou nemocí, jako je např. srdeční choroba, cukrovka, osteoporóza či plicní onemocnění. Nebo mohou mít problémy s hormonální nerovnováhou.

Prevence a léčba paradentózy

Základem úspěšné léčby paradentózy je dokonalá ústní hygiena. Ta zahrnuje používání nejen zubního kartáčku, ale také mezizubních kartáčků a dentální nitě. Používání těchto hygienických pomůcek však vyžaduje manuální zručnost a správnou instruktáž od dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Cílem léčby je navrátit poškozené okolí zubu, především dáseň a kost, do původního stavu. Toho dosahujeme jen u zánětu dásní (gingivitidy). Paradentóza je však spojena s ubýváním tkání, které chrup stabilizují na svém místě. Ztráta těchto tkání je trvalá. Pokrok paradentózy je však možné zpomalit nebo úplně zastavit. Při léčbě paradentózy pacient postupně prochází několika fázemi – iniciální, chirurgickou a udržovací. Tyto fáze na sebe ale nemusí navazovat. Velmi běžně je pacient převeden z iniciální terapie do udržovací bez jakýchkoliv chirurgických zákroků.

První krok v léčbě paradentózy - iniciální terapie

Prvním krokem v léčbě paradentózy je iniciální terapie. Cílem iniciální terapie je zavedení kvalitní ústní hygieny, která nám poskytne dobrý základ pro budoucí léčbu. Snažíme se odstranit zánět dásní, zpomalit pokrok paradentózy a vytvořit prostředí bez zubního plaku a kamene. Tento krok je velmi důležitý pro následující léčbu. Pokud nebude dosaženo předem stanovených cílů, je zbytečné postupovat v léčbě dál. V této fázi Vám budou v několika návštěvách vysvětlena pravidla ústní hygieny a profesionálně odstraněn zubní plak a zubní kámen. Pokud nebudete v této fázi dostatečně motivováni správně pečovat o svá ústa, dojde k dalšímu zhoršení stavu paradentózy. Musíte pochopit souvislost mezi ústní hygienou a vznikem zubního kazu, zánětu dásní a paradentózou.

Chirurgická terapie

Jestliže je iniciální terapie neúčinná, volíme chirurgickou terapii. Tuto terapii volíme za předpokladu stále trvajícího zánětu nebo zhoršení stavu paradentózy. Je zde nezbytné, aby pacient spolupracoval a dodržoval stanovené cíle. Existuje řada postupů, jak chirurgicky léčit paradentózu a všechny je popsat by vydalo na knihu, ale vždy mají jednotný cíl, a to zredukovat hloubku parodontálních chobotů, odstranit zánět, upevnit viklající se zuby (pokud to je možné) a zamezit usazování zubního plaku a následné tvorbě zubního kamene. Chirurgická terapie je časově náročná a vyžaduje maximální spolupráci ze strany pacienta. Počet návštěv je závislý na počtu postižených zubů a typu paradentózy, většinou však pacient dochází na cca 3-6 návštěv.

Udržovací fáze

Recall neboli udržovací fáze je posledním krokem v léčbě paradentózy. Avšak ne každý pacient se do této fáze dostane. Pokud nebudete správně spolupracovat v průběhu léčby, nikdy nedojde k úplnému uzdravení (spíše pozastavení) průběhu paradentózy. Stále probíhající paradentóza nám poté nedovolí Vás převést do recallu. V udržovací fázi se soustředíme na udržení dosaženého stavu, tzn. zuby jsou bez kazů, zubního kamene. Dáseò již nejeví známky jejího zánětu a nekrvácí. Pozastavili jsme průběh paradentózy, a minimalizovali tak riziko vypadnutí zubu. Náplò recallu je různá a závisí na mnoha faktorech. Vždy Vám bude zkontrolována kvalita ústní hygieny, změřena krvácivost dásní a profesionálně vyčištěn chrup. Lékař zvolí podle Vašeho stavu. Pokud nebude docházet ke zhoršení stavu, budete navštěvovat zubního lékaře každého půl roku.

foto
 
předchozí obrázek
následující obrázek
smluvní lékař - VZP, OZP, ČPZP, Vojenské ZP, ZP MV, Revírní bratrské pokladny, Metal Aliance